Go to Top

Dlaczego techniki Fibonacciego działają na kryptowalutach?

W szeroko pojętej Analizie Technicznej możemy wyróżnić wiele podejść, technik i narzędzi, które stosowane są przez zawodowych Traderów. Zakładając, że to do tematu podchodzimy racjonalnie (a nie emocjonalnie) to w trakcie budowania jakiejkolwiek strategii inwestycyjnej w naszej głowie pojawiają się zazwyczaj dwa zasadnicze pytania: jaka będzie oczekiwana skuteczność naszej strategii oraz jak wejść w rynek z największą precyzją… Z pomocą przychodzą techniki Fibonacciego – w mojej ocenie jedne z najbardziej precyzyjnych technik jakie istnieją.
Od ponad 10 lat posługuję się narzędziami Fibonacciego. W 2007 roku zdałem sobie sprawę z tego, że rynek jest fraktalny, czyli powtarzalny. Praktycznie na każdym płynnym instrumencie (a takim bez wątpienia jest Bitcoin) jesteśmy w stanie zaobserwować pewne pojawiające się schematy i formacje. Umiejętna analiza wykresu jest w stanie dostarczyć nam wielu informacji, których na pierwszy rzut oka nie widać (np. na wykresie liniowym).

Źródło: opracowanie własne na podstawie platformy xStation

Na powyższym wykresie od razu naszą uwagę przykuwa dynamiczny spadek kursu Bitcoina, który jak się okazuje zatrzymał się w nieprzypadkowym miejscu…
Ten dołek na Bitcoinie był do wyłapania!
Jeśli zaczynasz dopiero swoją przygodę z technikami Fibonacciego zapamiętaj tę zasadę: „FALA-FIBO”. Zastanawiasz się co oznacza? Wielu początkujących adeptów sztuki traderskiej często zastanawia się którą falę należy odpowiednio pomierzyć? Spróbujmy uprościć to maksymalnie jak tylko się da, dlatego odpowiedź brzmi największą jaką widzisz!
Patrząc na powyższy przykład widzimy, że okrągły poziom 3000 USD skutecznie powstrzymał spadki na najpopularniejszej kryptowalucie świata, pytanie czy to „magia okrągłego poziomu” czy coś więcej…?
Jeżeli pomierzymy całą ostatnią falę wzrostową (pamiętaj, że początek mierzenia to zawsze poziom 100%, a koniec mierzenia to 0%), to zobaczymy pewną prawidłowość, która jak się okazuje pojawia się nie tylko na Bitcoinie ale również na innych kryptowalutach, ale o tym w dalszej części artykułu.
Źródło: opracowanie własne na podstawie platformy xStation
Zastanawiasz się zapewne, który współczynnik Fibonacciego wybrać spośród całej palety różnych procentowych wartości? Dlaczego tak jest, że niektóre poziomy pękają jak zapałki, a od innych cena odbija się niemalże z aptekarską precyzją?
Formacje świecowe są doskonałym potwierdzeniem poziomów Fibonacciego!
Techniki Fibonacciego często kojarzą się z łapaniem przysłowiowych dołków i szczytów, jednak do tych rozważań należy wprowadzić pewną logikę… Aby zwiększyć skuteczność poziomów Fibonacciego należy znaleźć dodatkowe potwierdzenia. W przypadku „łapania dołka” na powyższym przykładzie (na 61,8% fibo) kluczowa była formacja świecowa, która powinna poinformować nas o uaktywniającym się popycie.
Jak zatem wygląda taki układ?
Na interwale H1 widać wyraźną świecę z bardzo długim białym (popytowym) korpusem. Tego typu silna świeca nie była przypadkowa dla analityka technicznego. Trader kryptowalutowy otrzymuje w ten sposób bardzo ważną informację w postaci potwierdzenia danego poziomu fibo. Jeśli nie byłoby odpowiedniej formacji świecowej nie było by wejścia w pozycję…
No signal – No entry!
Ale czy 61,8% fibo zawsze działa? Może to jednak była jednorazowa akcja, a cała ta analiza to zwykły przypadek? Spójrzmy zatem na inną kryptowalutę – Litecoina. Podobnie jak w poprzednim przykładzie mierzymy całą falę  (tym razem) spadkową (przypominam, że początek mierzenia to 100% a koniec 0%).
Zwróćmy uwagę na kształt świecy z górnym cieniem, która z dużą dokładnością dotknęła wewnętrzne mierzenie Fibonacciego 61,8% (zaznaczyłem to czerwonym kolorem na poniższym wykresie):
Źródło: opracowanie własne na podstawie platformy xStation
Podobnie jak w analizie Bitcoina – w tego typu sytuacji schodzimy na niższy interwał czasowy (H1), po to aby sprawdzić dokładnie formację jaka wystąpiła bezpośrednio na mierzeniu fibo. Czy taka formacja z górnym cieniem o czymś nas informuje?
Spadająca gwiazda zapowiada zazwyczaj silną przecenę na rynku
Źródło: opracowanie własne na podstawie platformy xStation
Czy to jest Święty Graal, który zawsze działa?! NIE! Na rynku (czy to walutowym, giełdowym czy kryptowalutowym) niestety nie istnieje złoty środek… Pamiętaj, że trading to walka nie tylko ze swoimi emocjami ale również prawdopodobieństwo, które oceniasz zawsze wtedy kiedy masz zająć pozycję.
Pamiętaj również aby nie oceniać jakiejkolwiek metody czy systemu z perspektywy jednego zagrania – przeprowadź statystykę, rozegraj ten układ, który Ci pokazałem co najmniej 10 razy i napisz do mnie jaki otrzymałeś wynik.
Powodzenia!

Proszę zaloguj się aby opublikować komentarz

Wyzerowanie Hasła
Proszę wprowadź swój adres e-mail. Otrzymasz nowe hasło na maila.